Uyku, insan yaşamının en önemli detaylarından biri. Ömrümüzün ortalama 25 yılını uyuyarak geçirdiğimiz düşünülürse, hayatımız boyunca sağlıklı bir uyku çekmenin ne kadar önemli olduğu daya iyi anlaşılacaktır. Sağlıklı ve kaliteli bir uykuya giden yol da doğru uyku elemanlarının seçiminden geçiyor. Doğru yatak, doğru yastıklar ve bol oksijenli karanlık bir oda; rahat bir uyku için ideal ortamı yaratmanıza yardımcı oluyor. Peki hem uyku kaliteniz için hem de kas ve iskelet sisteminizin sağlığı için doğru yatağı nasıl seçersiniz?Tercihinizi yumuşak yataklardan yana mı yoksa sert yataklardan yana mı kullanmalısınız? Doğru yatağı seçebilmeniz için; vücut ağırlığınız, uyku pozisyonunuz, yatağın üretiminde kullanılan malzeme ve yatağın yay özellikleri gibi unsurların tamamını göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Yatağın İdeal Kullanım Ömrü Nedir?

Uzmanlar, sıradan bir yatağın sekiz yıldan fazla kullanılmaması gerektiğini düşünüyor. Elbette kullanmakta olduğunuz yatağınız sizi rahatsız ediyorsa, her sabah sırt ve bel ağrıları ile uyanıyorsanız sekiz yılı beklemenize gerek yok; yatağınızı hemen değiştirmelisiniz! Bir yatağın kullanım ömrünü belirleyen en önemli faktör, yatağın üretim sürecinde kullanılan malzemelerin ideal kullanım ömrüdür. Bu noktada yaylı yatakların bir adım öne çıktığını söyleyebiliriz. Yatak yayları son yıllarda önemli yol kat etti ve yatağın ortopedik özelliklerini sağlayan bir numaralı unsur haline geldi. Kaliteli bir yay sistemi, vücudunuzu rahat ettirecek ve dinç bir şekilde uyanmanıza yardımcı olacaktır. Yay teknolojisinde en çok kullanılan yay tipi bonel yaydır.

Bonel yay, klasik yaylı yatakların üretiminde kullanılır. Eski tip bonel yaylar, uyku sırasında vücudunuzun belirli bölgelerine baskı uygulayarak uyku konforunuzdan ödün vermenize yol açıyordu. Ancak son teknolojiyle geliştirilen bonel yaylı yataklar, basınç dengeleyici özellikleri sayesinde kaliteli bir uyku çekmenizi sağlıyor. Yatak üretiminde kullanılan bir diğer yay sistemi ise torba yaylar. Son yıllara damgasını vuran ve en ileri yay teknolojisi olarak nitelendirilen torba yay sistemleri, nano yay olarak da biliniyor. Torba yay sistemine sahip bir yatak modeli beğenirseniz, uzun ömürlü ve üst düzey konfor sağlayan bir yatak tercih etmiş olursunuz. Çünkü torba yay sistemi sırt eğrinize mükemmel derecede uyum gösterir ve yatağınız ekstra konfor özelliği kazanmış olur. Çökmeye dayanıklı olan torba yay sistemi, yatağın çok daha fazla yay içermesini sağlar. Sistemdeki her yay birimi birbirinden bağımsız olarak hareket eder ve vücut ağırlığınızı kusursuzca dengeler.

Vücut Ağırlığınıza Göre Seçim Yapın

Birbirinden konforlu yatak modelleri arasında seçim yaparken vücut ağırlığınızı da dikkate almalısınız. Eğer ağırlığınız yüksekse, visco ürünlerden ziyade yaylı ürünleri tercih etmeniz öneriliyor. En az vücut ağırlığınız kadar önemli bir diğer konu da uyku pozisyonunuz. Çoğunlukla yüzüstü mü yoksa sırtüstü mü yatıyorsunuz? Yoksa genel olarak sağınıza veya solunuza mı dönüyorsunuz?

Belki de her uyku pozisyonunda biraz biraz uyuyorsunuzdur. Her kişinin kendine has bir ideal uyku pozisyonu vardır. Tek kişilik yatak alacakken kendi uyku pozisyonunuza göre bir ürün alabilirsiniz ancak çift kişilik yatak alırken birlikte uyuduğunuz kişinin uyku pozisyonunu da hesaba katmalısınız. Çoğunlukla sırt üstü yatıyorsanız düşük veya orta sertlikteki bir modeli tercih edebilirsiniz. Çoğunlukla yüzüstü yatıyorsanız yüzeyi nefes alıp verebilen, antialerjik ve antibakteriyel özellikleri olan sert yüzeyli ürünleri değerlendirebilirsiniz.

Yuvarlak Yatak Modelleri İle Odanızda Fark Yaratın

Yatağınızın yüzey özelliklerine ve yay tipine karar verdikten sonra estetik özelliklerini ön plana alabilirsiniz. Yuvarlak modeller, klasik dikdörtgen modellerden sıkılan ve uyku alanına farklı bir soluk getirmek isteyenlerin tercihi olarak öne çıkıyor. Engince Mobilya’nın birbirinden şık yuvarlak yatak modelleri ile yatak odanızda özgün bir dekorasyon stiline sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here