Yeni bir ev kuranlar ve evinde değişikliğe gitmek isteyenler için yatak odasına alınacak dolapların sürgülü mü yoksa kapaklı dolap mı olması gerektiği en büyük sorunsallardan biridir. Tamamen kişisel bir tercih olan mobilya seçiminde modellerin avantaj ve dezavantajlarına göre tercihler de değişebiliyor. Kullanım alışkanlığınız, dolabı kullanacak olduğunuz odanızın büyüklüğü ve mobilyadan beklentilerinize bağlı olarak kapaklı ve sürgülü dolap modellerinden biri sizin için daha uygun olacaktır. Yatak odasının en çok göze çarpan ve çok sık kullanılan bu parçasının kullanışlı ve kaliteli olması oldukça önemli. Haliyle seçim yaparken tüm iyi ve kötü yönlerini göz önüne alıp bir tercih yapmak gerekiyor. Artı ve eksi yönleriyle dolap önerilerini ve hangi dolap türünün nerede daha kullanışlı olacağını incelediğimiz yazımız size tercihinizde yardımcı olacaktır.

Sürgülü Dolap Modellerinin Avantajları ve Dezavantajları

Şehir yaşamının getirisiyle evlerin odaları eskiden olduğu kadar geniş ve ferah değil. Hal böyle olunca mobilyalar da odanın durumuna ve şekline göre seçiliyor. Küçük bir yatak odasına sahipseniz tercihinizi sürgülü dolaptan yana kullanmanız daha avantajlı olacaktır. Sürgülü dolaplar raylı mekanizmaları sayesinde yerden tasarruf ve kullanım kolaylığı sağlar. Dar bir odada kapakların açılması için ekstra bir alana sahip olunamayacağı durumlarda sürgülü dolaplar en büyük yardımcınız olabilir.

Çok çeşitli tarzda ve modelde sürgülü dolaplar mevcuttur. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli nokta dolapta kullanılacak malzemelerin kalitesi. Hemen hemen her mobilya için kalite önemli olsa da sürgülü dolapların sahip olduğu ray mekanizmasının hassasiyeti nedeniyle kalite bu tarz dolaplarda ekstra önem kazanıyor. Geniş ve yüksek oluşundan dolayı ağır olan dolap kapılarının sürülürken köşelere hızlı bir şekilde çarpmasıyla aşınmalar daha fazla olabilir. Bu çarpmaları engellemek için stoperler uygulanmaktadır ancak aşırı kullanım sonucu arıza gerçekleşmesi olasıdır. Ayrıca dolabın ortasından alacağınız bir eşya için tüm kapıyı kaydırmak zorunda olmanızdan dolayı ray sistemi açma kapama yüzünden daha çabuk deforme olabilir.

Kapaklı Dolap Modellerinin Avantajları ve Dezavantajları

Yatak odasındaki dolap tercihleri çoğunlukla kapaklı dolaplardan yana kullanılıyor. Bireylerin bu tercihlerin sebepleri arasında kişisel zevklerin rolü büyük. Eğer geniş bir yatak odasına sahipseniz, herhangi bir yer sıkıntınız yoksa kapaklı dolapları gönül rahatlığıyla seçebilir, yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Görüntü ve şıklık itibarıyla kapaklı dolaplar sürgülü dolaplarla eşit değere sahip. Raylı bir sistemi olmadığı için günlük kullanımda dayanıklılığı sürgülü dolaplara göre daha fazla olan kapaklı dolaplarda menteşe kullanıldığından dolayı kaliteli malzeme kullanılmış olması yine önemli.

Dolapların kapılarının yüksek ve ağır olması dolayısıyla kalitesiz menteşelerin günlük sık kullanım sonucu bozulması söz konusu olabilir. Sadece ihtiyacınız olan eşyanın bulunduğu kısmın kapısını açacağınızdan dolayı tüm dolabın menteşelerinde raylı sistemlerde olduğu gibi bir deformasyon görülmez. Menteşelerde oluşan deformasyonu onarmak ise düşünülenden çok daha kolaydır. Kapaklı dolapların kapılarına yerleştirilen frenleme sistemiyle kapının hızlıca çarpması zahmetsizce engellenebilir. Ancak bu frenleme sistemleri de aşırı kullanım sonucunda kimi zaman bozulabilmektedir. Kapaklı dolapları kullanım alanında herhangi bir kısıtlamaya sahip olmayan ve kapaklı dolapların tarzından hoşlanan herkes kullanabilir. Menteşelerin ve frenleme sistemlerinin deformasyonu söz konusu olsa da değiştirilmesi maliyetli olmadığından avantajlıdır.

Kapaklı ve sürgülü dolap modelleri ve eviniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm diğer mobilyaları Engince Mobilya’da bulabilirsiniz. Yüksek kalite anlayışıyla üretilen sürgülü gardırop ve kapaklı gardırop modellerinden tarzınıza ve evinize uygun olanları web sitesi üzerinden inceleyebilir ve güvenle satın alarak temin edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here