Ev alacak olanlar ya da evini yenilemek isteyenler için 2019 ev dekorasyon trendleri en çok merak edilen konular arasında yer alır. Dekorasyon, belli dönemlerde trendler halinde uygulanan işlemler arasındadır. Evler, iş yerleri ve benzeri yerler için yapılacak olan dekorasyon seçenekleri dönemler itibariyle değişiklik gösterir. Kullanılan dekorasyon ürünleri, renkler ve mobilyalarda sürekli olarak değişen seçeneklerden beğeninize uygun alımlar yapabilirsiniz. Giyim ve benzeri sektörlerdeki  trendler dekorasyon işlemleri için de geçerlidir. Yeni ev kuracak olanlar ya da evini yenilemek isteyenler için dekorasyon trendleri merakla beklenen bir konudur. Yapacakları seçimleri trendi yükselen model, renk ve tarzlar üzerine yoğunlaştırmak için sürekli takip halindedirler. Henüz başlarında olduğumuz 2019 yılı için dekorasyon tercihleri ile ilgili tahminler şu şekildedir:

2019 yılında iç dekorasyonda en çok tercih edileceği düşünülen malzemelerin başında doğal ahşap geliyor. İşlenmemiş, doğal görünümündeki ahşap ürünler evin her alanında karşımıza çıkacak seçeneklerden biri. Mutfak dolaplarından masalara ve diğer tüm mobilya gruplarına kadar her ürün kategorisinde doğal ahşap kullanılabilir. Ahşap ürünlerin evlerde kullanımı oldukça eski bir uygulamadır. İnsanlar kolay işlenen, dayanıklı ve uzun ömürlü olan ahşap malzemeden eşya imalatı ve kullanımında deneyimlidir. Ahşabın doğal bir malzeme olması zaman içinde daha fazla tercih edilmesini, hem görüntü hem de yapı itibariyle bu doğallık ahşap malzemenin öne çıkmasını sağlamıştır. 2019 yılı içinde bu şekilde tasarlanmış ahşap eşyaların evlerde pek çok alanda kullanılması beklenmektedir. Özellikle boya ya da cila uygulanmamış yani ham ahşaptan imal edilen eşyalar oldukça popüler hale gelecektir.

Bu yıl yine ev dekorasyonunda bazı renkler diğerlerine göre öne çıkmaktadır. Özellikle mobilyalar için daha önceki yıllarda yeşil ve tonları yoğun şekilde kullanılmıştır. 2019 yılı içinde bu etki devam etmektedir, ancak renk tonlarında bir miktar değişiklik olduğu söylenebilir. Yeşilin farklı bir tonu olarak bilinen adaçayı yeşili en tutulan renkler arasına girecektir. Kumaş kaplı mobilyalar, perdeler ve benzeri eşyalarda en çok karşılaşılacak renk olarak adaçayı yeşili öngörülmekte; yeşil ve gri tonları hemen her alanda kullanılabilecek seçenekler arasında bulunmaktadır. Duvar boyalarından halılara kadar farklı ürün gruplarında bu renklerin tonları tercih edilebilir. Ayrıca somon ve bej gibi renkler de seçenek olarak kullanılabilir.

Bu senenin dekorasyon trendleri içinde mobilyaların özellikleri ile ilgili de bazı hususlar dikkat çekiyor. Mobilya tasarımında daha çok modern tarzda modeller öne çıkacaktır. Çağdaşlığın ön planda olduğu parçalar evin her alanında kullanılmak üzere seçilebilir. Ayrıca özellikle koltuk ve kanepe modellerinde esnek yapıda ve kıvrımlı modellerin tercih edilmesi beklenmektedir. Metal ya da ahşap malzeme ile birlikte bu tasarımlar görsel anlamda modern bir havaya bürünecektir.  Kanepe, koltuk ve oturma gruplarında kullanılacak minder ve kırlentler geçtiğimiz yıllara göre biraz daha büyük boyutlu üretilecektir. Ayrıca keskin çizgiler yerine bu yıl eğik ve akıcı formlar sandalye, lamba ve diğer dekorasyon ürünleri için de kullanılacak bir özelliktir.

2019 yılı dekorasyon stillerinde Retro tarz popüler bir akım olarak yine karşımıza çıkacaktır. Eski olarak nitelendirilmeyen nostaljik havası ile evlerin hemen her yerinde bu dekorasyon stili uygulanabilir. Özellikle mutfakları dekore ederken Retro tarzda pek çok ürün tercih edilebilir. Musluk, mutfak eşyaları ve beyaz eşyalarda, ayrıca yer döşemelerinde nostaljik etkisi olan tasarımlar seçilebilir. Bunlar doğal ahşap mobilyalar ile birlikte kullanıldığında oldukça uyumlu bir görüntü verecektir.

Dekorasyonda 2019 yılı bitkilerin de yaygın olarak kullanılması beklenen bir dönem. Yeşil ya da renkli bitkilerin mekanları sıcak göstermesi ve rahatlatıcı etki yapması bakımından her alanda kullanımı  tavsiye edilir. Bitkilerle birlikte yeşil tonlardaki aksesuarlar yine ahenkli bir ortam yaratacaktır. Burada dekorasyon için kullanılacak bitkilerin canlı olması şart değildir. Süs bitkisi olarak tasarlanan doğal görünümlü yeşiller görsel anlamda oldukça iyi bir aksesuar seçeneğidir.

Halı ve perde gibi eşyalar için 2019 yılında trend olacağı düşünülen bazı modeller bulunmakta. Bu tür eşyalarda yumuşak bir dokuya sahip kadife benzeri kumaşların tercih edileceği düşünülmektedir. Ev içinde halı, perde ve minderlerde kullanılacak bu yumuşak kumaşlar sizi daha doğal ve rahat bir  ortama kavuşturacaktır. Ek olarak keten gibi çok tercih edilen kumaşlar da kullanılmaya devam edecektir.

Yeni yılda dekorasyon trendlerinde siyah renk karşımıza çıkıyor. Siyahın kullanılacağı yerler daha ziyade banyolar olacak. Bugüne kadar beyaz ağırlıklı tasarlanan banyoların artık bir bölümünde siyah kullanılması bekleniyor. Sadece banyolarda değil evin arzu edilen diğer bölümlerinde de duvarlar kısmi olarak siyah renge boyanabilir. Bu şekilde beyazın aydınlatıcı etkisi ile kontrast sağlanacaktır.

Yatak odalarında yapılacak dekorasyon değişiklikleri için ahşap ve kumaş kullanımı yoğunlaşacaktır. Daha önceleri ferforje ve benzeri metallerin yoğun kullanıldığı yatak odaları yerini ahşap gibi doğal ürünlere bırakacaktır. Özellikle yatak ve çevresinde kullanılacak ahşap malzeme, ortama rahatlık ve doğallık katarken, kadife benzeri yumuşak kumaşlarla kaplanan yatak başlıkları da bu yılın trendleri arasındadır. Farklı renk seçenekleri ile sunulacak klasik tasarımlar yatak odalarına yakışan hoş bir görüntü verecektir.

Mutfaklarda veya evin diğer alanlarında doğal malzeme kullanımının daha popüler hale geleceği belirtiliyor. Mermer ve benzeri doğal malzemelerle tasarlanan tezgâhlar, zemin kaplamaları, sehpalar ve dekorasyon ürünleri evlerin genelinde tercih edilecek gibi görünüyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here