Balkonlar evimizin dışa açılan kapılarıdır. Hepimiz balkonlarımızda dışarıda olmanın mutluluğunu yaşamak isteriz. Bir bardak çay ya da kahve içip etrafı seyretmek, sokağın sesini dinlemek vazgeçilmezlerimizden biri olabilir. Balkonunuzun büyük olması tabii ki bir avantajdır ancak küçük balkonlarınızda da aradığınız konforu ve rahatlığı pekala bulabilirsiniz. Tabii öncelikle balkonunuza bir orta sehpa seçmeniz gerekiyor. Tamamen zevkinize bağlı olarak karar verebileceğiniz gibi, ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçmek de sizin için en doğrusu olabilir.

Orta sehpa hem işlevselliğiyle hem şıklığıyla balkonlarımızın en önemli parçalarının başında geliyor. Orta sehpa modelleri arasında özel bir yere sahip olan balkon sehpalarımızı aslında balkon sefası yaparken ince belli çay bardaklarımızı ve kahve kupalarımızı koymak ya da kitap ve dergilerimize kolaylıkla ulaşabilmek için kullansak da, orta sehpa bir dekorasyon malzemesi olarak da görülebilir. Balkon ölçülerinize, balkonunuzda geçirdiğiniz zamana ve amaçlarınıza göre balkon sehpaları, balkonlarımızın vazgeçilmezi haline gelmiş durumda.

Küçük Bir Balkon için Sehpa Önerileri…

Balkon sehpanızı seçerken, eğer balkonunuz küçükse kupalarınızı olduğu gibi küçük çiçeklerinizi de koyabileceğiniz üçgen sehpaları tercih edebilirsiniz. Ya da portatif ve katlanabilir tezgah sehpalar işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Eğer alanınız biraz genişse, ahşabın çekiciliğinden faydalanabilir, şık minderlerle balkonunuza bir kafe havası bile katabilirsiniz. Olmaz, ben ahşaptan bıktım diyenlerin, yere serecekleri küçük bir kilimin üzerine cam yüzeyli oval bir sehpa yerleştirmeleri, rahatına da düşkün olanlar için en doğru seçim olabilir… Tabii etrafı çiçeklerle süslemeyi de ihmal etmemelisiniz. Hem unutmayın, kilim balkonunuzu olduğundan daha geniş gösterecektir.

2020 yılının sehpa trendlerinde, nostalji duygusunun ağır bastığını görüyoruz. Vintage bir sehpa, özellikle retro eşyalarla bezeli küçük bir balkona sahip olanlar için ideal. Küçük balkonlar için bir diğer uygun seçenek ise modern ve yuvarlak sehpalar. Küçük alan dostu bu sehpalar ile kullanımdan çok dekorasyona ağırlık verme isteğiniz de kendiliğinden gerçekleşmiş oluyor. Hele bir de köşe sehpanıza uygun, keskin hatlara sahip olmayan metal birkaç sandalyeniz varsa, en doğru tercihi yapmışsınız demektir.

Balkonunuz Büyükse Balkon Sehpası da Büyük Olmalı

Bu elbette bir kural değil, ancak laf aramızda, bu yılın trendi bu! Büyük bir balkona sahipken de, küçük bir balkona yakışır katlanabilir ve portatif sehpalar kullanmanızda elbette bir sakınca yok. Yeter ki, balkonunuza modern ve minimal bir hava katmayı ihmal etmeyin. Bir diğer popüler seçenek ise tepsi sehpalar. Köşeli sehpaların sert görüntüsü yerine akıcı bir görünüm sunan bu sehpalar, genelde metal malzemeden oval alt taşıyıcılarla destekleniyor. Modern bir görünüm arayanlar için hiç fena bir seçenek gibi durmuyor… Balkonunda tropikal bir atmosfer arzu edenleri ise tamamıyla doğal malzemelerden üretilen bambu sehpalara yönlendiriyoruz. Koca koca bitkiler ve yeşilin ağır bastığı bir dekorla kendini yağmur ormanlarındaymış gibi hissetmek isteyenler için birebir.

İlle de orijinal ve marjinal olacağım diyenler için ise önerimiz eskitme balkon sehpaları olacak. Gümüş renkte eskitme bir sehpa ile balkonunuzda ağırlayacağınız eşinizi dostunuzu bile kıskandırabilirsiniz. Büyük bir balkona sahip olanların, ne yapacağım sehpayı sandalyeyi, bir hamak kurar keyfime bakarım dediğini duyar gibiyim. Ancak unutmayın, klasik tarzda ahşap ve yüksek bir sehpada yiyeceğiniz romantik bir akşam yemeğinin yerini hamak bile tutamaz.

Art Deco ve Vintage Meraklılarına…

Tarzını her şeyin önünde tutanlar için ise art deco, aynalı bir kare orta sehpa en doğru tercih olacaktır. Alternatif olarak, geometrik formların iç içe geçtiği modeller de size göz kırpıyorsa, neden olmasın… Aradığınız, geniş balkonunuza uygun klasik bir tarz ise doğru ölçülerde dikdörtgen bir sehpaya gönül rahatlığıyla yönelebilirsiniz. Dilerseniz, modern rustik stilde kütük ya da ahşap veya sandık tipi bir sehpa seçerek vintage bir atmosfer de yaratabilirsiniz. Hatta kimileri için hasır sehpa bile harika bir çözüm olabilir. Elbette tarzınızı siz belirliyorsunuz. Modern stile uygun metal bir sehpa da pekala balkonunuzda farklı bir hava yaratabilir. Sokağın rengini balkonuna taşımak isteyenler ise retro ve eklektik tarzda bir orta sehpa ile istedikleri şıklığı kolaylıkla yakalayabilir.

Dekorasyonunuzu Kişiselleştirin

Sehpamızı seçtik. Peki onu nasıl dekore edeceğiz. Bu yılın trendleri arasında ilk sırayı kitaplar alıyor. Dilerseniz kitaplarınızı zemin olarak kullanabilir, ya da sehpanızın alt rafında küçük çaplı bir kitap koleksiyonu sergileyebilirsiniz. 2020’nin bir diğer vazgeçilmez dekoru elbette çiçekler. Şık bir vazoya koyacağınız taze çiçekler, yoksa ağaç dalları bile balkonunuza hiç beklemediğiniz kadar hoş bir görünüm katabilir. Mumlar da dekorasyonun olmazsa olmazlarından. İrili ufaklı birkaç mum içinizi ısıtacaktır. Eğer cam sehpa kullanıyorsanız, metal aksesuarlar ile sokaktan gelen ışığı yansıtabilir ve balkonunuzda küçük çaplı bir gökkuşağı oluşturabilirsiniz. Son olarak, kişisel eşyalarınız, biblolar, küçük arabalar hatta retro bir fotoğraf makinesi bile balkonunuzun tüm havasını değiştirebilir. Elbette, balkonunuzda akşam saatlerini de geçirmek isteyeceksiniz. O nedenle siz siz olun, en azından loş bir aydınlatmayı balkonunuzdan ve kendinizden esirgemeyin.

İstediğiniz tarzda ve size uygun ölçülerde orta sehpa siparişleriniz için Engince Mobilya web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sizin için en uygun koleksiyonun en beğendiğiniz parçasını en uygun sehpa fiyatları ile sepetinize ekleyebilir, güvenle ve en kısa sürede temin edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here