Kitaplık, kitap tutkunlarının vazgeçilmez mobilyalarıdır. Bulundukları mekanlara sadelikleri ile şıklık katan mobilyalar, mekanları dikkat çekici hale getirir. Oldukça önem verilen eşyanın önünde saatlerinizi geçirmek, kitaplarınıza verdiğiniz değerin göstergesidir. Taşıdığı kitapla ile bakış açınızı yansıtan kitaplığınız, modeli ile de tarzınızı gözler önüne serer. Bu nedenle, seçim yaparken önemli bazı kriterler mevcuttur.

Kitaplık Seçiminizde Belirleyici Rol Oynayan Kriterler Nelerdir?

Ev ya da iş yerinize uygun ürün modelinde tercihinizi yaparken öncelikle ölçüleri bilmeniz gerekir. En büyük kitabınızın derinliğini ve yüksekliğini ölçüp, raf boyutlarını belirlemelisiniz. Kitaplığınızın en üst rafını uzun kitaplarınıza ayırarak yerden kazanabilirsiniz. Mobilyanızı koyacağınız yerin ölçülerini önceden alarak, uygun yere rahat bir şekilde yerleşmesini garanti altına alabilirsiniz. Ayrıca, oda kapısının kitaplığınızı kapatarak engellememesini de önemsemelisiniz. Çünkü kitap severler, en değerli eşyalarının herkes tarafından görünmesini ister. Mobilyanın üretildiği malzemenin diğer eşyalarınız ile uyumu da oldukça önemlidir. Sürekli değiştirilebilen bir ürün olmadığı için kaliteli malzemelerden üretilmesi önemlidir. Zamanla oluşabilen çatlama, kırılma, boyaların dökülmesi gibi sorunlar canınızı sıkabilir. Bu yüzden, dayanıklılıkları sayesinde uzun ömürlü olmalıdır.

Ceviz, sedir ya da tik ağacı gibi doğal malzemelerden üretilen kitaplık modelleri evinize farklı bir hava katarken, MDF ve kontrplak gibi malzemeler de tarzınızı yansıtmanızı sağlar. Aynı zamanda, dekorasyonunuzun sizin tarzınızı doğru bir şekilde anlatması gerekir. Tercih edeceğiniz bir model ile en güzel ev ya da ofis dekorasyonuna sahip olmanız mümkün. Seçtiğiniz model şık ve işlevsel bir eşya olarak, bulunduğu mekanı ön plana çıkarır. Kitaplığın nerede kullanılacağı da fonksiyonelliği açısından göz önünde bulundurulması gereken bir konudur. Çocuklarınızın odası için ihtiyaçlarını karşılaması yeterli iken, oturma odanız için farklı kriterleri düşünmelisiniz. Kullanım alanından görüntüsüne, kitap hacminden bulunduğu oda uyumuna kadar seçiminizde rol oynayan pek çok etken mevcut. Kitaplık fiyatları da tercihlerinizde oldukça belirleyici rol oynar. Bütçenize uygun bir model satın alarak kitaplarınızı şık bir şekilde sergileyebilirsiniz.

Evinizde Tarz Yaratan Modeller

Tercih edeceğiniz modelin fonksiyonel olması da, tasarımı kadar önemli. Oturma odanızın konseptine uygun bir model seçmeniz, hem kitaplarınız hem de diğer mobilyalarınız ile uyum için önemlidir. Klasik ya da modern çeşitler ile masalı ve raflı kitaplık modellerinin yanı sıra görünmez, endüstriyel, asimetrik gibi birbirinden dekoratif tasarımlar da bulunur. Değişik tasarımlar arasında yer alan görünmez kitaplık modeli, raf desteğine ihtiyaç duymadığı için dekoratif olarak estetik ve şık bir görünüm yaratır. Masalı tasarımlar işlevsellikleri ile tercih edilir. Küçük alanlarına kitaplarını sığdırmak isteyenler için tam bir ihtiyaç olan masalı kitaplıklar sayesinde çalışma alanınızı oluşturabilirsiniz. Düzenli bir odada aradığınız her eşyaya kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

Endüstriyel tasarım kitaplık modelleri, son dönemlerde ev ya da iş yeri fark etmeksizin sıklıkla tercih edilen modeller arasında. Endüstriyel dekorasyon akımının trend olması, farklı renk ve tasarımlara kolaylıkla uyum sağlaması bu tarz kitaplıkların popüler olmasının en büyük nedeni. Doğa tutkunları tarafından talep gören ağaç formundaki kitaplıklar, 2020’nin doğayı eve taşıyan trendlerine de uygun. Dekorasyonunuzun doğal görünmesi için de oldukça ideal. Unutmayın odanızda yer alan berjerin etrafında bir kitaplık bulundurmak, kitap okuma konforunuzu artırır. Bu şekilde, kitaplarınıza daha uzun saatler ayırma şansınız olur. Enstrüman, harita, favori dizi ya da filminizdeki bir obje ile çiçek formunda tasarlanan kitaplık modelleri sayesinde kendinize özel ve keyifli bir okuma alanı yaratabilirsiniz.

Engince Mobilya’nın geniş ürün gamı içerisinde yer alan kitaplık seçenekleri arasından ihtiyacınız olan bir modeli seçebilir, uygun ödeme avantajları ile satın alabilir ve dekorasyonunuzu zahmetsizce tamamlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here