İşyerlerinde aydınlatmanın, çalışanlar üzerindeki psikolojik etkileri oldukça büyüktür. Tavanın yüksekliği, kullanılan avizeler, masanın bulunduğu alan gibi faktörler bazen performansı olumlu etkilerken, bazen de motivasyonu düşürebiliyor. Sadece psikolojik değil, aynı zamanda iş güvenliği açısından da aydınlatmaların öneminin büyük olduğunu söyleyebiliriz. İyi bir aydınlatma, ortama uygun avize modellerinden geçer. Çalışma odası aydınlatmasının çok fazla yormayan, ortama fazla ışık vererek göz kamaştırmayan yapıda olmasına özen göstermek, çalışma esnasında hem psikolojik hem de fiziksel olarak yorulmanızın önüne geçecektir. Çalışma alanınızda kullanacağınız iyi aydınlatma sağlayan bir avize arayışı içerisinde iseniz, çalışma alanı için avize önerilerimize göz atabilir ve ardından avize fiyatlarını karşılaştırarak alanlarınız için en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Avize Modelleri ile Rahat Bir Çalışma Ortamı Yaratın!

Avizelerin son yıllardaki hızlı değişimi fark edilmeyecek gibi değil. Çoğumuz farkındayız ki artık klasik avizelerin yerini daha modern tasarımlar aldı. Hatta ampuller bile değişen aydınlatma ürünlerine ayak uydurdu. Seçenekler de bu kadar çoğalınca, haliyle avize modelleri arasından seçim yapmak epey zorlaştı. Yaptığınız iş dikkat gerektiriyorsa, iyi ve yüksek bir aydınlatma tercih etmelisiniz. Eğer daha sakin bir çalışma ortamınız bulunuyorsa da gözlerinizi fazla yoracak yansıtmalardan uzak durmanızda fayda var. 

Çalışma odası aydınlatması, herkesin kişisel ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebiliyor. Bu noktada, yaptığınız işi ve odanın genişliğini baz alarak bir aydınlatma tercih etmenizde fayda vardır. İstediğiniz aydınlatmayı hayata geçirmek için ise iyi bir avizeye ihtiyacınız olacak. Avize fiyatları; ürünün boyutuna, tarzına ve kullanılan malzemesine göre değişiklik gösterebiliyor. İş yerlerinde kullanılan avizeler, salon ve oturma odasından daha farklı bir ışıklandırmaya ve tarza sahiptir. Çalışma alanı için avize önerilerinin başında halatlı, ahşap ve metal geliyor. Son zamanlarda trend olan bu avize modellerini çalışma odalarının büyüklüğüne göre tercih edebilirsiniz. Büyük çalışma odaları için daha keskin ve yüksek aydınlatma; küçük çalışma odaları için ise daha az ve loş bir etki yaratan çalışma odası aydınlatması kullanmanız doğru olacaktır.

Eğer eviniz, aynı zamanda çalışma alanınız ise ve çoğunlukla akşam saatlerinde çalışıyorsanız, sizler için en iyi aydınlatma seçeneği avizeden ziyade masa lambaları olabilir. Böylece, ışığı istediğiniz noktaya çevirebilir ve aydınlatmadan dilediğiniz gibi yararlanabilirsiniz. Tercihlerinizi masa büyüklüğüne göre yapabilirsiniz. Çalışma masaları için ayaklı abajurlar ve masa abajurları bulunuyor. Daha minimal ve daha ince lambalar da farklı tasarımları ile sıklıkla tercih ediliyor.

Aydınlatmanın İş Güvenliğine Etkisi

Çalışma ortamındaki aydınlatmanın, performansı büyük ölçüde etkilediği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Çok fazla ışığa maruz kalmak, hem göz yorgunluğuna hem de baş ağrılarına sebebiyet verebiliyor. Günümüzde iş yeri aydınlatmaları için alternatiflerin sayısı oldukça arttı. Bu artışa neden olan en büyük faktör ise, yine iş güvenliğine verilen önemin artışı oldu. İş kazalarını meydana getiren sebeplerden birisi de yanlış aydınlatmadır. Bu durumdan yola çıkarak iyi bir aydınlatma ve avize fiyatlarını araştırarak yapacağınız doğru avize tercihi, olası kazaların önüne geçmenizi sağlayacaktır. Çalışma odası aydınlatmasının büyük bölümünü gündüz saatlerinde gün ışığından yararlanarak geçirebilirsiniz. Bu durum, hem daha sağlıklı hem de daha verimli olacaktır. Havanın kararmasıyla birlikte çalışma alanı için avize önerileri arasındaki doğru seçenekleri değerlendirip, ortama uygun bir ışıklandırma sağlamanız en doğru hareket olacaktır. Bu konuda bilgi sahibi değilseniz, işin uzmanlarından yardım alarak iyi bir aydınlatmaya ve ortamlarınıza uygun avize modellerine kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Çalışma alanı için tercih edeceğiniz avizelerin kalitesi, uzun vadede iyi bir ışıklandırmadan yararlanmanızı sağlayacaktır. Bu konuda titiz davranarak en doğru karar verin. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here