Bir çalışma masasına ihtiyaç duyulduğunda dikkat edilmesi gereken en önemli detay, masanın sahip olduğu ölçü aralığıdır. Standart ölçülere sahip bir masa, herkes için uygun bir kullanım sunmayabilir. Ayrıca çalışma masasına yer verilecek alanın ölçüleri de tercih sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir. Peki, en ideal çalışma masası ölçüleri nedir? Alışveriş sırasında en doğru çalışma masası nasıl seçilir? Tüm bu ayrıntıları merak ediyorsanız sadece birkaç adımda kendiniz için en doğru çalışma masası ölçüleri hakkında bilgi sahibi olabilir ve doğru bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.

Çalışma Masası Ölçülerinde En Doğru Tercihler

Çalışma masalarının uzun süre kullanılan ürünler olduğunu düşündüğümüzde, masanın kullanıcıya özel ve uygun olması gerekmektedir. Çalışma masası kullanımı, olumlu ya da olumsuz, sağlığı büyük oranda etkileme gücüne sahiptir. Özellikle günün büyük bir bölümünü çalışma masasında geçirenler, yanlış bir masa tercihi ile boyun, sırt ve bel ağrılarına maruz kalabiliyorlar. Maalesef ki yanlış masa seçimi, uzun süre kullanıldığında duruş bozukluğuna bile sebebiyet verebiliyor. Çok alçak ya da çok yüksek bir seçim, doğru bir oturma pozisyonundan sizleri uzaklaştırabilir. Standart çalışma masası ölçülerinin yüksekliği 74-75 cm, uzunluğu 120 cm, genişliği ise 60 cm’dir. Standart ölçüler, genel olarak iyi bir kullanım sunuyor olsa da uzun boylu kullanıcılar için kötü bir tercih olacaktır. Uzun bir boya sahipseniz çalışma masasının yüksekliğini arttırmanız, sağlık açısından sizleri destekleyecektir. Durumu şöyle de açıklayabiliriz. Masa kullanımı sırasında elleriniz, masadan kaynaklı çok yukarıda ya da çok aşağıda durmamalıdır. Eller, tam olarak göğüs hizasının biraz aşağısında kullanılmalıdır. Bu küçük tüyo ile bireysel olarak en uygun çalışma masası ölçüleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca sandalye kullanımı da masadaki ölçüleri iyi belirmek için dikkat edilmesi gereken önemli bir detaydır. Hali hazırda yüksekliğini ayarlayabileceğiniz bir sandalyeniz varsa sandalyeyi masa yüksekliğine göre ayarlayabilirsiniz ancak kullanımı sabit olan sandalyeler için aynı şey geçerli değildir. Sabit sandalyenizin yüksekliğinden yola çıkarak, ideal çalışma masası ölçülerinizi de belirleyebileceğinizi unutmayın.

Çalışma masası ölçüleri, farklı kullanım alanlarına göre değişebilmektedir. İş hayatındaki masalarımızı seçme şansımız yoktur. Standart olarak her çalışan, aynı masa modelinde çalışmasını yürütmek durumunda kalabilir. Evlerde çalışanlar için bu durum değişiyor ve daha bireysel masa ölçüleri tercih ediliyor. Çalışma hayatınıza ve çalıştığınız süreye uygun bir masa tercihi için özel sipariş verebileceğiniz masa çeşitleri bulunmaktadır. Özellikle son dönemde artan freelancer çalışmanın artmış olması, evlerde yeni bir çalışma alanının açılmasını sağladı. Eğer çalışma hayatınıza evden devam edenlerdenseniz yeni bir çalışma odası dekorasyonu gerçekleştirebilirsiniz. Odanızın genişliğine uygun ölçülerde hem fonksiyonel hem de geniş alana sahip bir çalışma masası, sizler için iyi bir tercih olacaktır. Özel isteğinize bağlı olarak çalışma masasının yüzey genişliğine karar verebilir, aynı zamanda dikdörtgen, kare ya da yuvarlak bir formu olan tasarımları değerlendirmeye alabilirsiniz. Böyle bir tercih ile uzun yıllar sağlam ve dayanıklı bir masada çalışma fırsatını yakalamanız mümkündür.

İdeal çalışma masası ölçüleri ile alınmış bir tasarım, uzun vadede iyi bir yatırım yapmanızı sağlar. Ayrıca hem sağlıklı hem de daha verimli çalışmanızı kolaylaştıran bir seçim olur. Birbirinden güzel çalışma masası modellerine doğru ölçüler dahilinde sahip olmak için araştırmanıza şimdiden başlayabilirsiniz. Kullanırken motive olacağınız, konsantrenizin çabuk dağılmayacağı ve çalışırken kendinizi yorgun hissetmeyeceğiniz tüm çalışma masası tasarımları, Engince Mobilya’da sizleri bekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here