Kış Depresyonunu Evinizde Atlatmanın Yolları

  0
  183

  Kış Depresyonunu Atlatmada Yatak Odasının Önemi

  Kış depresyonu, mevsimin klasik etkileri ile kişilerde oluşturduğu psikolojik durumu ifade eder. Gün ışığından daha az yararlanmak, soğuk hava ve fiziksel etkinliğin azalması gibi durumlar bu rahatsızlığın yaşanmasında etkili oluyor. Kış depresyonu, özellikle vücutta serotonin ve melatonin düzeylerini değiştirmektedir. Bu maddeler uyku dengesinde de düzensizliklere yol açabilir. Bu nedenle kış mevsimlerinde uyku düzenine ve saatlerine dikkat edilmelidir. Ancak bu şekilde depresyona karşı gerekli önlemler alınabilir.

  Kış depresyonunda uykunun önemi uzmanlar tarafından da her fırsatta belirtilmektedir. Önlem alınması açısından erken saatlerde uykuya geçilip yine erken saatlerde kalkılması önerilmektedir. Bu sayede gün ışığından daha uzun süre faydalanmak mümkün olmaktadır. Uyku düzenine en çok etki eden noktalardan biri de yatak odası takımlarıdır. İyi ve sağlıklı bir mobilya kullanmak, uyku zamanlarını daha konforlu hale getirecektir. Mobilyalarda renk seçimi, boyutlar, odanın dekoratif estetiği, ferahlık, yataklarda ortopedik özellik gibi her konunun fayda yönünü değerlendirmek ve buna göre seçim yapmak gerekir. İyi mobilya ve iyi bir yatak uyku düzeninize katkı sağlayacaktır.

  Mutlu Kış Akşamları İçin Size Özel Bir Yemek Odası

  Kış mevsimlerinde depresyon nedenlerinden biri de güneş ışığında azalma ve soğuk havaların olumsuz etkileridir. Söz konusu etkiler; sosyal hayatın azalması, açık alanlardan uzak kalma ve sevdikleriniz ile vakit geçirme süresindeki düşüşlerdir. Bu durumda güzel havalarda sık sık sevdikleriniz ile bir araya gelerek yaptığınız etkinlikler kış soğuklarında daha da zor olacaktır. Güzel bir günde gezi ya da piknik gibi bir aktivite gerçekleştirmekten uzak kalacaksınız. Bu eksikliği tamamlamak için daha farklı programlar geliştirmeniz gerekecektir.

  Aileniz ve sevdiklerinizle birlikte gerçekleştireceğiniz yemek programları, buluşma ve toplantılar depresyon risklerine ve belirtilerine karşı olumlu etki yapacaktır. Bu nedenle etkinliklerinize eşlik edecek hatta mekân oluşturacak kaliteli ve konforlu bir yemek odası takımının gerekliliği şüphe götürmez. Anneniz, babanız, kardeşleriniz, akrabalarınız veya en sevdiğiniz arkadaşlarınıza davetler verebilir; mobilya takımınızla ferah ve rahat bir oda oluşturarak, hazırladığınız leziz tarifler ile eşsiz bir sofrada bir araya gelebilirsiniz. Böylelikle yaşanan keyifli anlar sayesinde depresyon da sizden uzaklaşacaktır.

  Doğru Koltuk Takımları İle Gün Işığından Faydalanın

  Kışın azalan gün ışığı ile birlikte gündüzler daha kısa geceler ise daha uzun olmaktadır. Bu durumda gün ışığından faydalanma imkânınız da azalacaktır. Fakat gün boyunca güneş ışığının yanı sıra doğal ışıktan da faydalanmak önemlidir. Bu durumda salon ve oturma odası gibi alanlarda gün ışığına yakın doğal sarı ışıklar tercih etmelisiniz. Sık kullanılan bu bölümlerde ışıklandırma tercihleri size doğal bir ortam sağlayacaktır.  Ferah ve sağlıklı bir ortamda vakit geçirmek için koltuk takımı tercihleri de önemlidir. Koltuklar ve atmosferin uyumu doğal ışıklandırma ile sağlanmalıdır.  Bu sayede kış mevsiminin eksikliklerini ve depresyon etkilerini giderebilirsiniz.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here